Zelta Sietiņa brīvdabas festivāla dienasgrāmata.


Notice: Undefined index: category in /hwww/vhosts/tdazeltasietins.lv/httpdocs/coreFiles/modules/writings/views/writing.php on line 8

Zelta sietiņa brīvdabas festivāla dienasgrāmata

Teksts: Ilze Leite-Apine

Foto: Armands Brants

Sagatavošanās

Agrs pavasaris

Gatavojoties lielajam jubilejas koncertam, dažu sietiņmammu sarunas laikā dzimst ideja, ka vajag pasākumu, kur sietiņbērni draudzējas. Nevis lielie ar lielajiem, ķipari ar ķipariem, zilie ar zilajiem un baltie ar baltajiem, ko viņi jau dara tāpat, bet visi kopā. Daži to sauc par utopiju, bet ideja ir dzimusi.

Dažas dienas pirms Lieldienām

Pirmā Festivāla rīkotāju – aktīvo mammu un tētu no dažādām grupām – satikšanās. Nevienam nav īsti skaidrs, kā un kur – bet Festivāls būs 25.maijā! Tikai vēl jubilejas koncertam jāgatavojas, pa kuru laiku paspēt? Un kā vispār to noorganizēt?! Jautājumu ir vairāk nekā atbilžu...

12. maijs, vēls vakars

Saguruši sietiņbērni, lielos tērpu maisus pār plecu pārmetuši, dodas mājup no Dailes teātra, šīs sezonas kulminācijas – Zelta sietiņa jubilejas lielkoncerta. Cik pavasara sestdienu un svētdienu pavadīts dejojot, mēģinot, gaidot savu uznācienu! Nu visas pasaules brīvdienas būs manas! Bet Festivāla organizētāji var beidzot ar pilnu jaudu ķerties klāt pasākuma radīšanai...

13. maija rīts un turpmākās divas nedēļas

Nu sākas īstā rīkošana!  Skeptiķi ņurd, ka laika nav daudz, ka visi noguruši un vispār – nekas tāds nekad nav bijis, kāpēc tagad lai būtu? Un pēdējais īgņu trumpis – līs lietus, ka jums saka, līs!! Un sietiņbērni izkusīs! Kas dejos Salduma impēriju?

Festivāls

25.maijs, deviņi no rīta

O, jā, līst pakšķēdams. Bet! Telefona laika prognoža aplikācija joprojām uzmundrunoši saka – drīz nelīs, drīz nelīs!

25.maijs, ap vienpadsmitiem no rīta

Doles salā, kempingā Dole, saule un dzeltenzilās sietiņjakas sacenšas košumā. Kurš ātrāks – meitenes plīvojošiem matiem vai vējš? Daugavā spoguļojas mākoņi, zāle gurkst zem bumbu dzenātāju kājām, vecāki kā bites medu sanes gardumu gardumus nojumē. Jau tagad skaidrs – vietas un nodarbju gana, badā neviens netiks atstāts, lietus prom – būs, būs labi!

25.maijs, mazliet pēc divpadsmitiem dienā

Dolē ierodas arī skolotāja Baiba! Nu gan pasākums var sākties.

Visi bērni – lielie un mazie – tiek sadalīti 9 komandās. Katrā ir no maza zaķulīša līdz lielam ūsas dzenošam briedim, bižainas spindzeles un izstīdzējušas tīnes, nu visas varavīksnes krāsas. Organizējošās mammas pulcē ap sevi komandas, bet tēvi kļūst par tiesnešu kolēģijas biedriem: no visgarākā līdz visīsākajam, un kādam tiesnesim noteikti jābūt ar brillēm! Pasākuma vadīšanu uzņēmušies “Reāls piedzīvojums” puiši.

Pirmais uzdevums vēl tāds samulsis rādās – izdomāt komandas nosaukumu un priekšnesumu, kā arī visskaļāk nokliegt komandas devīzi. Komandu nosaukumi liecina gan par labu apetīti (Zilais tomāts, Speķis, Banāns), gan iedvesmojošu romantismu (Zaļie draugi, Zilās debesis vai Sniega pikas). Starp citu, skaļākā devīze ir 107 decibelu stipra – un, ticiet vai nē, to raisa ar meiteņu balsīm visbagātāk apveltītā komanda!

Tomēr jau nākamie uzdevumi arvien vairāk atraisa komandas dalībnieku savstarpējo sadarbību – florbola bumbiņas pa zāli nav tik viegli ripināt mazajām rokām, tad nu komandu kapteiņi steidz palīgā.

Esat mēģinājuši divatā, turot dvieli aiz abiem galiem, pārmest volejbola bumbu kaimiņpāra dvielī? Viegli, jūs sakāt?

Ja jāizlien pa kājapakšu cauri visai savai komandai un pēc tam pāri mugurām atpakaļ, kā gan padsmitgadniekam tikt cauri piecgadnieka īsajām kājelēm un kā tam piecgadniekam vēlāk uzrausties lielajā kalnā, ko veido pirmās grupas raženā vīra mugura? Tur nu bez izdomas, mazo celšanas, velšanas, meiteņu pieturēšanas un spiegšanas neiztikt.  

Arī vecākiem nav laika mierīgi klaiņot pa Daugavas krastiem - izrādās, lai bumba droši trāpītu spainīti, vislabāk tai apkārt nostādīt “dzīvo sieniņu”. Un kurš gan ir uzticamāks par komandas dalībnieku mammām?

Katrai komandai tiek pa savam prieka un uzvaras mirklim – ticiet vai nē, lepni tad ir gan lieli, gan mazi!

Pasākuma aktīvās daļas noslēgumā, protams, apbalvošana – diplomus un kliņģerus (bez rozīnēm!!) saņem visi – jo mums ir Veiklākā, Draudzīgākā, Izpalīdzīgāka, Skaļākā, Atjautīgākā un citas izcilas komandas!

25.maijs, pēc četriem pēcpusdienā

Kad balvas sadalītas,sākas festivāla neformālā daļa ar pikniku un  desiņu cepšanu.

Protams, neiztrūkstoša ir futbola un volejbola spēlēšana un citas nodarbes, par ko parūpējies “Reāls piedzīvojums”.

Lai arī pēcpusdienā vējš biežāk sadzen mākoņus saulei priekšā, Daugavas vilinājums kļūst arvien spēcīgāks. Mazas pabradāšanās galu galā izvēršas dažam šīs sezonas pirmajā peldē: ūdenī metas gan bērni, gan viņu vecāki. Spriedums – upē siltāks nekā ārā.

25.maijs, pēc pieciem pēcpusdienā

Nez kā DJ rokās nonākuši dažādu deju ieraksti – un sākas absolūti neplānots un spontāns brīvdabas lielkoncerts. Atskanot pazīstamas dejas taktij, placī aizrautīgi lec tautumeitas un tautudēli džinsās, kedās un tkreklos. Mati plīv, acis zib, mutes līdz ausīm smaida, kājas augstu paceltas un muguras nostieptas – un neviena pedagoga, paši vien, paši, ar savu jaunību un trako dejotprieku!

Vidējās paaudzes sietiņa dejotāji (tie, kas vēl ne lieli, bet vairs arī ne mazi) sākumā izliekas dejas nemanām – spēlē volejbolu, it kā tas uz viņiem neattiektos. Taču sportistu skrējiens aizdomīgi piemērojas dejas ritmam un drīz, gaidot servi, pat puišiem kājas jau pavisam atklāti raustās palēcienā. Eh, ko tur daudz, arī viņi drīz vien pievienojas deju placī – un pat zēni pavisam cēli izdejo Trejmāsiņas!

Tā kā sietiņbērni dažas dejas dejo no paaudzes paaudzē, tad brīžam vienlaikus uz laukuma kopā lec vai visi klātesošie.

Rausi malā izdejo arī liela daļa vecāku, tik lipīga un senzināma tā ir. Pie sudmaliņām arī lielie vairs neiztur un dodas aplītī – izskatās, ka ne viens vien vecāks vēl jūt kaulos savu Zelta sietiņa rūdījumu...

Dažās dejās neizbēgami ienāk improvizācijas elements – tā nu veseli seši vilki dzen kazu, kā arī trīs lieli un viens pavisam mazs drosmīgi jāj uz prūšu zemi.

Un arī vakara nagla - Baibas balto šķīvju iedvesmota deja “Zelta sietiņš” ar Elmāra solo...

25.maijs, ap astoņiem vakarā

Mazāko ļaužu acīs jūtama garā diena, arī vecāki ar jaunākiem pusaudžiem lēnām pošas mājup. Bet ballīte vēl turpinās... jo kad tad vēl, ja ne tad, kad zaļas lapas kokā un kad zaļi paši!

Pēcvārds

Ieva, atklājot pasākumu, teic, ka šodien notiek kas nebijis un dzimst brīnums. Un tiešām – no idejas un saskaņotas darbošanās rādās Notikums, kurā priecīgi bērni, aizrautīgi jaunieši un smaidīgi vecāki kopā izbaudīja Zelta sietiņa maijsestdienu zaļumos. Ar koncerut bonusā! Vai būs vēl nākamais Festivāls? Jūs ko, vēl jautājat? J

 

Festivālu organizēja: radošā grupa Kitija (zilā grupa), Ieva Ķ. (8. grupa), Liene (lillā / oranžā), Dita no dzeltanajiem, Ieva C. (zilā / 1.gr.), Evelīna (zilā / 10. gr.), Urzula (oranžā / 8. gr.),  Gunta, Līga un Dace (visas no lillā grupas), Vineta (oranžā), kā arī aktīvi iesaistījās “galvenās” mammas un daudzi citi vecāki!

Seko mums Facebook:

“Zelta sietiņš” čivina:

Egon! Mēs esam gatavi! 🏀 https://t.co/sqBp6O5oXH

Jau sestdien ciemosimies Jūrmalā. Tiekamies! https://t.co/yVfspDqe2q

“Zelta Sietiņš” kontakti

+371 67553883
+371 29495751


zeltasietins@inbox.lv

Zemitāna laukums 10-5, Rīga, LV 1006, Latvija

VEF Kultūras pils, Ropažu iela 1, Rīga, LV 1039, Latvija