Tautas deju ansamblis "Zelta sietiņš"
Dejošana ir īpašs latviešu tautas dzīvesveids un pat filozofija. Latvijā ir dzīva senā dziesmu un deju svētku tradīcija, šie svētki 2003. gadā ir pasludināti par UNESCO mutvārdu nemateriālās kultūras mantojuma meistardarbu.
Lielākais Latvijas bērnu deju ansamblis "Zelta sietiņš" dibināts 1958. gadā. Teju 65 pastāvēšanas gadu laikā, saglabājot dzīvespriecīgu garu, ansamblī nomainījušās daudzas dejotāju paaudzes. Šobrīd ap 300 zēnu un meiteņu vecumā no 3 līdz 18 gadiem joprojām ik pārdienu apmeklē ansambļa nodarbības. Viņi mācās apgūt ne tikai tradicionālās latviešu dejas, bet arī klasisko un moderno deju pamatus, skatuves mākslu, dziedāšanu un citas mākslinieciskās prasmes.
"Zelta sietiņš" ir guvis atzinību gan Latvijā, gan ārvalstīs. Bez piedalīšanās tradicionālajos dziesmu un deju svētkos, ik gadus ansamblis sniedz ap 100 koncertu Latvijā, kā arī veido dažādus iestudējumus, kurus bieži rāda Latvijas televīzijā.
Piedaloties starptautiskajos folkloras un tautas mākslas festivālos, "Zelta sietiņš" popularizē latviešu dejas un priecē dejas mīļotājus daudzviet pasaulē. Ansamblis ir koncertējis Igaunijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Ukrainā, Somijā, Polijā, Bulgārijā, Vācijā, Japānā, Austrijā, Kanādā, ASV, Rumānijā, Ungārijā, Francijā, Brazīlijā, Maķedonijā, Dānijā, Lielbritānijā, Marokā, Kiprā, Grieķijā, Ķīnā u.c., gūstot lielus panākumus. Mums jautā, kā radies deju ansambļa "Zelta sietiņš" nosaukums. Ko tas nozīmē?
Atbilde rodama palūkojoties debesīs – tur Vērša (Taurus) zvaigznāja tuvumā, uzmanīgi vērojot, redzam vaļēju zvaigžņu kopu (M45) jeb Plejādes, ko latviski dēvē par Sietiņu.
Latvijas debesīs Sietiņu var redzēt pavasaros pirms saullēkta, bet ziemā – jau vakaros. Cilvēka acij Sietiņš izskatās kā septiņas spožas zvaigznītes, bet patiesībā to ir daudz vairāk – simtiem. tūkstošiem… Tāpat kā mūsu dejotāju. Deju ansambļa 65 gados "Zelta sietiņā" kopskaitā ir dejojuši vairāk nekā desmit tūkstoš dejotāju.
Lai sarunātos, ir jāprot valoda. Tiem, kas vēlas kādam ko paust, ir jārunā tā, lai viņu saprastu un uzklausītu. Ja kāds grib dejā citiem pavēstīt, kā viņš jūtas, ko viņš ir pieredzējis un sapratis, viņam jārunā dejas valodā.