Ziņojumu dēlis

DABA,DARBS, DAILE.

-

TĀTAD uz “Daba, Darbs, Daile” uzveduma jautājumiem no VII-X grupai tika saņemtas 54 atbildes.Paldies VISIEM  centīgajiem bērniem un viņu apzinīgajām ĢIMENĒM par līdzdalību un kā jau norādīju vēstulē , ļoti ceru, ka iepazīšanās ar mūsu Ansambļa vēsturiskajiem uzvedumiem un to apspriešana , padara Jūs zinošākus un intelektuāli bagātākus.

Manas atbildes:

1.Jauki, ka atpazināt dejiņas un vairumā gadījumu, zinājāt to nosaukumus. Īsti nesapratu tās atbildes, kurās tika minētas tādas dejas kā “Parād, mazais balodīti”, “Trīs māsiņas”, “Lācītis”, “Karuselis” . Liekas, ka šie bērni ir skatījušies citu uzvedumu? Bet arī tad nav  ne vainas , jo vairāk, jo bagātāki!

2.Te atbildes visdažādākās- no absolūta – NEVIENU negrib dejot, līdz VISAS!VISAS! Bet Rēzija no 8.grupas droši zin, ka izaugot liela dejos  Gatves deju un varbūt pat SOLO partiju! Lai tā būtu! Vairākas meitenes , protams, grib būt Saules, bet Daniels gatavs izpildīt Mēness partiju! Gandrīz 3 daļa vēlas dejot “Zaķīšu pirtiņu” , Armands to grib izdejot tikpat braši kā tētis. Varu iepriecināt- šis deju virknējums ir iekļauts 2021.gada Māmiņdienas koncertā, kas  NOTEIKTI/ TICAM, CERAM, / notiks maijā! Arī Sprigulītis, Grābeklītis būs šo grupu deju repertuārā.

3. Šis jautājums , protams, bija visai provokatīvs un to zināja pareizi atbildēt gan tie , kas atbildīgi izlasījuši mūsu grāmatu , kā arī , kas paši dejojuši šajā uzvedumā. Jā , patiesi mēs pirmie Latvijas deju vēsturē atļāvāmies mazos dejotājus palaist uz bīnes/ skatuve/ tādā apģērbā, kādā senos laikos staigāja lauku bērni- linu krekliņos.Tikai vēlāk šis apģērba gabals / patiesībā veļa/ uzsāka savu “uzvaras gājienu”  gandrīz visos Deju svētkos , tā izvedot uz skatuves arī pieaugušas sievietes – VEĻĀ?! Un , patiesi, komisija, kas skatījās šo uzvedumu/ jā, padlaikos  ārpus Latvijas nelaida , kuru katru kolektīvu , bet prasīja kvalitāti. Tagad pietiek , ka ir nauda un dejot var arī nemācēt.Diemžēl!/, kuru mēs vedām uz Maskavas Ostankino TV  bija šokā, jo nevar taču rādīt, ka latviešu bērniem nav ko vilkt mugurā! Un tad arī tika prasītas- garās baltās kaprona zeķbikses, balti zābaki, baltas īpaši platas un kuplas kaprona bantes! Bet atzīšos , itin interesanti bija lasīt atbildes, kurās tika minētas gan – špicbikses,pižiks,Saules dzeltenā kleita! Un pat atzīšanās- NEZINU!

4. Izrādās, ka  13 ģimenēs nezin šo Plūdoņa bērnu dzejolīti un par tā autoru tiek minēts gan Rūdolfs Blaumanis, gan Rainis , pat Māra Misiņa.

5.,6. Līdz ar to arī mājvieta šad tad pārceļas no Lejniekiem/ Zemgalē/ uz Brakiem / Vidzemē/.Un Lejniekos ir pabijis tikai Eduards no 9.grupas!!Tātad – pārējiem viss vēl priekšā- Jūs gaida gan Lejnieki, gan Braki/ varbūt tur izdodas sastapt Velniņus!?/.

7. Arī ar komponista atpazīšanu nav gājis tik viegli, arī te apmēram trešdaļa/14/  mūziku pieraksta Raimondam Paulam , bet 40 tomēr ir pareizi pārliecināti , ka tas ir Imants Kalniņš / arīdzan “Zelta Sietiņa”  cikla autors/. Info- komponista meita Antuanete pirms iestāšanās baletskolā dejoja Zelta Sietiņā.

8. Visas ļoti jaukas un patīkamas atbildes, un ir tikai viena atbilde, ka trīsgadniekam par grūtu zināt kādu dzejoli?! No mīļākiem dzejoļiem dominē Raiņa un Plūdoņa dzeja. Bet aug mums arī jauna dzejdaru paaudze!Lūk, viņi:”Pļaviņa zied, Ūdentiņš tek,Puķītes zied, Putniņi dzied”/ Everts Jānis Paiders 10.gr./

“Dejo visi lieli, mazi, Dejo arī mamma, tētis,Ir tik jautri kopā dejot, Tāpēc prieki lieli, ka dejo visi”./Karolīna Krilovska  7.gr./ .” Darbā ir jautri,Tur ir daudz draugi un laukumiņš.Dabā ir daudz koki un zāle vēl tur ir.Dabā ir puķes Un tās ir ļotui skaistas.” /Ernests Liepa 9.gr./  “ Darbiņ, darbiņ, kas tur tur ko saka, Tā ir varde, kas tev tur ko saka.Zirneklis vabolei saka:Tā ir skudra , kas ir čakla!Esi tikpat čakls, mans draugs!” Un man atliek tikai pievienoties Paulas Vasiles/ 10.gr./ aicinājumam. Īpaši gribas uzteikt Ričardu Spuri no 9.gr.,kurš sacerējis burvīgu , jauku pasaku : “ Saulīte un Mēnestiņš gāja priekā.Viņi satika Sprīdīti. Gāja visi trijatā , kad pēkšņi sastapa lielu varavīksni.Viņi uzkāpa tajā augšā. Viņi tur atrada mājiņu, kurā dzīvoja viens vecītis. Vecītis aicināja  nākt iekurināt viņa pirtiņu. Saulīte un Mēnestiņš devās uz mājām, jo baidījās no tik liela karstuma. Sprīdītis  nopērās un arī devās uz Laimīgo zemi.” Un visticamāk tā bija MŪSU LATVIJA , kurā dzīvo un dejo vislabākie, talantīgākie un skaistākie bērni visā pasaulē !

Par  vecāko līdz VI grupai- žēl, ka TIKAI 56 jaunie cilvēki ir bijuši ieinteresēti šajā darbiņā. Īpaši gaidīju vairāk ieinteresētības no vecākās grupas, jo  tieši Jūs esiet tie, kuru dejiskā un arīdzan garīgajā audzināšanā ir ielikts vislielākais  pedagogu darbs. Un saņemtās atbildes patiesi liecina, ka tas nav bijis velts darbs! Bet vai patiesi tikai 8 to apzinās? 

 TĀTAD ATBILDES:

1.Viena desmitā daļa no Jums / arī no vecākās grupas ?/ šo nosaukumu piedēvē Rainim!? Pārējie 51 tomēr atpazīst Annu Brigaderi!

2.Apmēram puse kā iemeslu nosaukuma maiņai  min tā laika uzskatu par Dieva neesamību un patiesībā, tas arī bija īstais iemesls nosaukuma variācijai. Tomēr nemazāk interesantas un arīdzan pareizas ir atbildes, kas saista DEJU ar DAILI. Te atrodamas īpaši dzejiskas un saturīgas atbildes :Šarlotei no 6.grupas liekas, ka ”katrs dejotājs uzvelkot tautas tērpu kļūst daiļš” , bet Šarlote no 3.grupas uzskata , ka “mūsu darbs ir daile”. Katrīna no 5.grupas secina:” nomaiņa notikusi tāpēc, ka “Daile” ir viena no “Dieva” izpausmēm. Vārdu secība mainīta loģiskā kārtībā, jo pēc darba dabā/ dārzā, laukā/ tā ir daiļāka”. Marsels Marks  no 6.grupas  zina:”   Jo dejas ir par dabu, dejas ir skaistas un lai dejotu ir jāiegulda liels darbs.” Vecākās grupas Asnāte saka:” Latviešu tautas dejā kopumā apvieno darbu un dabu, kas latvietim ir ļoti tuvi, taču to visu apvij nebeidzama daile”. Līdzīgi Nikola Luīze / arī vecākā grupa/: “ Jo šie trīs vārdi – darbs, daba, daile simbolizē šī deju uzveduma kopējo simboliku un nozīmi”. Un man ir patiess prieks, ka šo manis izloloto uzveduma domu un ideju ir sapratuši mani dejotāji.  Paldies!

3.”Zelta Sietiņa” dejotājus kā atsevišķu epizožu izpildītājus savās filmās “ Sprīdītis” un “Maija un Paija” uzaicināja režisors Gunārs Piesis . Tajā laikā sk.Baiba  paralēli strādāja/ 30 gadus/ par Rīgas Kinostudijas redaktori  un iestudēja arī dejas filmu vajadzībām. Ceru, ka visi ir tās noskatījušies!

4.,5.Deju svētkos ir izpildītas 6 no uzvedumā iekļautajām dejām: B.Šteinas horeogrāfētie “Zvirbuļi” , “Zaļā pļava” / pārveidotā variantā/, “Sitieniņi”/ vairākkārt , pirmo reizi II Skolu jaunatnes deju svētkos 1967.gadā/, Harija Sūnas “Sudmaliņas”, Helēnas Tangijevas- Birznieces “Gatves deja” / šī deja tika sacerēta baleta “Laima” izrādei , kuru 1955.gadā veda uz  Latvijas Mākslas un kultūras dekādi Maskavā un tolaik skolniece , piecpadsmitgadīgā Baiba bija to dejotāju saimē, kas to dejoja Maskavas Lielajā teātrī/, Mildas Lasmanes “Sprigulītis grābeklītis”.

 6.Gandrīz simtprocentīgi ir atpazīta aktrise Esmeralda Ērmale/ Baibiņas lomas izpildītāja k/f “Pūt, vējiņi”/.Rasa / 1.gr./ un Viesturs/6.gr./ gan skatījušies uzvedumu “Es atnācu uguntiņu” un tāpēc aktrises godā iecēluši dzejnieci Māru Misiņu. Anna Šteina šajā uzvedumā  gan piedalās kā dejotāja / dejo lillā grupas izpildītos “Zvirbuļus’ un “Sitieniņus” /.Bet īpaši interesants fakts par aktrisi  dēvēt vokālā ansambļa “Dzeguzīte’ vadītāju Dailu Martinsoni !? Viņa droši vien ar to lepotos!

7.,8. jautājumi arī bija gana sarežģīti, jo bija jāpapēta Ansambļa vēsture. Tāpēc pareizās atbildes ir galvenokārt par pēdējo gadu uzvedumiem. Un tāpēc man īpašs prieks , ka līdztekus visbiežāk minētajiem-  Roberta Ligera, Annas Šteinas, Kārļa Anitēna tika nosaukta gan Leļļu teātra aktrise/ arī TDA “Danča” bijusī dejotāja/ Dace Skadiņa /paldies Norai no 6.grupas/, gan topošā Liepājas teātra aktrise, bijusī mūsu dejotāja Madara Krživeca / viņu atcerējās Rihards no 3.gr./.

Informācijai: dažādos laikos, dažādos uzvedumos un koncertos  vēl piedalījušies- Valdis Lūriņš / uzvedums “Olimpiskais sportloto”/, V.Kusiņš-“Abi gali balti, viducis zaļš”, Vera Singajevska –“Žvīks, žvāks, žviks”, aktrises Aiva Birbele un Anita Sproģe -“Neparasto Rīdzenieku piedzīvojumi” , Agnese Kalniņa -“ Herbes brīnumcepure” , Gints Ozoliņš- “Laimes Lācis”, Sarmīte Jēgere un Helmuts Kalniņš “Momo” ,dziedātāji Ance Krauze, Normunds Rutulis, Zane Gudrā, Kaspars Markševics –“Taureņu vasaras” , Ilva Šesauska- arī Chili- “Kā baltā pasakā” , koncertā dziedājuši,/ visi bijušie Zelta Sietiņa dejotāji /- dziedātāja Līga Robežniece, režisors un  Jumpravas solists Aigars Grauba, profesors-diriģents Ivars Bērziņš, kā koncertu vadītāji startējuši   TV sejas- Valters Frīdenbergs un Kaspars Ozoliņš- bijušais Sietiņa dejotājs/ . Šāda sadarbība ar māksliniekiem- profesionāļiem ir lieliska skola dejotājiem  un apliecinājums mūsu Ansambļa iespējām un varēšanai.

9.Saturīgas un skaistas ir arī atbildes uz šo jautājumu . Tā protams . bija mana izvēle, bet tolaik man nebija tik dziļi filozofiska izjūta, kādu tagad sajūt un piedāvā mūsu dejotāji. Tā vecākās grupas Tomass izpratis  “sieta” nozīmi, lai atsijātu labo no sliktā! Santa no 2/grupas uzskata, ka “ Sietiņā katrs bērns ir kā zvaigznīte un viss Sietiņš ir kā liels deju zvaigznājs.” Jete no  4.grupas  droši zina, ka nosaukums “Zelta Sietiņš’ ir tāpēc, ka “ mēs esam zelta- vislabākie”. Asnāte no vecākās grupas pārliecināta, ka “ Ansamblis ir kā liels zvaigznājs, kas sastāv no tūkstošiem sīku, taču nozīmīgu zvaigznīšu un katrai no tām tiek sniegta iespēja iemirdzēties uz skatuves”. Savukārt Nikola Luīze / vecākā grupa/ nosaukumā saskata “ metaforisku domu  tam, ka Ansamblī visi jaunie dejotāji gadu gaitā tiek izsijāti caur zelta sietiņu, kas apzīmē Skolotāju spēku un dāvanu , kas ir zelta vērta un ko jaunie dejotāji apgūst šo gadu laikā” . Bet 1.grupas Felicitas Luīzes domas ieguva visu pedagogu atzinību un patiesu sajūsmu:” Dzejolis ir ļoti skaists, brīnumains. Zelta Sietiņa sudraba stīgas apzīmē pedagogus . Sēkliņas, kuras jāizsijā apzīmē audzēkņus, kuri jāapmāca, jānospodrina kā dimanta sēkliņas. Skatītāji, kas skatās cauri Sietiņa acīm , skatoties mūsu koncertus un uzvedumus  gūst neizsakāmu prieku”. Gribas ticēt ka tā arī IR un BŪS!

10. Trīs ceturtdaļas no respondentiem par labu atzīst un nevēlas mainīt pašreizējo nosaukumu , kā Līva no 5.gr.raksta “ Sietiņš for ever”. Bet ir arī vairāki vērā ņemami priekšlikumi :tā 6.grupas Šarlotei īpaši mīļa ir zaļā krāsa un viņa piedāvā visiem būt kā zaļiem zirnīšiem , kur  vecākajai grupai būtu visbālākā zaļā krāsa aiz bēdām, ka kolektīvs drīz būs jāpamet! Ir arī – “Dimanta sēkliņas”/Tomass vec.gr./, “ Vēja jūra’, jo visi nāk un iet / Zane 4.gr./, Adriānam no 6.gr.padomā pat divi nosaukumi-“ Zelta Balodis” vai “Sudraba vijolīte”. Bet Katrīna no 6.gr. pārsteidz ar pavisam īpašu nosaukumu “ Žvingurs’, uzmini nu, kas tas ir? Marselam /6.gr./ patīk “Saulessvece” , Viktorija un Karlīna no 3.gr. kā sarunājušas piedāvā “ Zvaigžņu pasaku”, Līvai / arī 3.gr./ pietiek ar “Pasaciņu” , vēl ir “Laimiņa” /Elīza 3.gr. un Rūdolfs 5.gr./, “Sprīdīši” /Elza 5.gr./, bet viņas grupas biedrs Krišs  izvēlas “Zelta dejotāji” un viņiem droši vien jādejo “Zelta Pastalās”, tā domā Elīza / 6.gr./. Nikola / vec.gr./ piedāvā griezt “Saules ratu”, ko pēc  Beātes / 1.gr./ domām  darītu “Saules bērni”. Super, jo saules nekad nav par daudz!

11. Uzveduma idejisko vēstījumu gandrīz visi ir apcerējuši gan īsākos, gan garākos aprakstos. Un tikai divas meitenes / abas no vecākās grupas/  TO “ ĪSTI NESAPROT” !? Var jau būt arī tā, vismaz- patiesi izteikti uzskati! Bet Šarlote no 6.gr. raksta: “ Es šo uzvedumu sapratu tā- ka dzīvojot laukos un darot lauku darbus , cilvēks prot arī labi atpūsties. Pēc labas atpūtas cilvēks kļūst laimīgs. Un , ja ir laimīgs, tad ir smuks. Un smuks cilvēks ir daiļš” . Tomass no vecākās grupas daili saskata darbā: “Mēs nevaram radīt neko  daiļu bez darba. Un daba ir vienkārši skaista “. Māsa un brālis Segrumi / 3. un 6.gr./ vienoti  uzskata : “ Bērnam piedzimstot , viņš pamazām  iepazīst dabu un darbu , kas izveido viņu par stipru un dvēseliski  skaistu cilvēku” . Estere no 6.gr.  ir sapratusi . ka  “ ar deju un Latvijas skaisto dabu  var parādīt un mācīt  bērniem latvisko dzīves ziņu un darba tikumu “. Vecākās grupas Asnāte  ir pārliecināta : “ Darbs, Daba un Daile ir latviešu dzīves, dejas un arī “Zelta Sietiņa”  galvenie stūrakmeņi”. Pie tā arī paliksim!

 

Sk. Baiba

Seko mums Facebook:

“Zelta sietiņš” čivina:

RT @visc_gov_lv: 🤸‍♀️Interešu izglītības aktivitātes atsāksies no 1. jūnija. 📝IESKATIES, kas jāņem vērā tās īstenojot. ✅Vairāk informāc…

Mums vajag vēlēties sev tikai Latviju, neko mazāk par Latviju! - K.Skalbe #tautastērpugājiens https://t.co/QTRDnLccMb

“Zelta Sietiņš” kontakti

+371 67553883
+371 29495751


zeltasietins@inbox.lv

Zemitāna laukums 10-5, Rīga, LV 1006, Latvija

VEF Kultūras pils, Ropažu iela 1, Rīga, LV 1039, Latvija